על אודות המחלקה להיסטוריה כללית

ללמוד את העבר, להבין את ההווה, להשפיע על העתיד

ההיסטוריה האנושית היא גוף ידע עצום ומורכב, רב פנים ורבדים. לימודי היסטוריה הם כלי רב ערך להבנה מעמיקה של האנושות על תרבויותיה השונות ולפיתוחן של יכולות ניתוח ושל חשיבה ביקורתית, המאפשרות הבנה של ההווה ומוכנות לעתיד, כפועל יוצא מלימוד העבר.

במחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר־אילן הלימודים האקדמיים של תולדות האנושות הופכים לחוויה אינטלקטואלית מרתקת. הסטודנטים והסטודנטיות לומדים להכיר את ההיסטוריה של העולם המערבי, ואת זו של חלקים אחרים בעולם, למן העת העתיקה, דרך ימי הביניים והעת החדשה המוקדמת ועד העידן המודרני של המאה ה־21.

תשומת הלב האישית שמעניקים המרצים והמרצות במחלקה לכל סטודנט וסטודנטית והחשיבות שאנו מייחסים ליצירת אווירה נעימה ומאתגרת הופכים את המחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר־אילן למקום הטוב והנעים ביותר בעבורך ללמוד על העבר ולבנות את העתיד.

תשתית ידע נרחבת והעמקה בתחומי עניין אישיים

לצד קורסי יסוד מקיפים, המספקים תשתית לעיסוק פרטני בסוגיות נבחרות, מציעה המחלקה להיסטוריה כללית מסלולים תמטיים וממוקדים כבר במהלך לימודי תואר ראשון בהיסטוריה, כך יתאפשר לך לבחור אשכולות קורסים על פי תחומי העניין שלך, למשל: חוק ומשפט בהיסטוריה, כלכלה והיסטוריה, צבא ואזרחות – מלחמה ושלום, זהויות ותרבויות ועוד.

סגל המחלקה שלנו מיישם שיטות לימוד, פרשנות ומחקר מתקדמות, שבאמצעותן לומדים הסטודנטים והסטודנטיות לזהות תהליכי שינוי והתפתחות מתמשכת, דפוסים היסטוריים דומים ומהלכים מהפכניים, כפי שהם עולים מהמקורות הראשוניים ומהפרשנות הניתנת להם. אוצרות הידע הארכיוני והממצאים החומריים מספקים חוויה מוחשית ופותחים צוהר של ממש לחברות ולתרבויות מזמנים קודמים; במהלך הלימודים נרכש ניסיון בחיפוש מידע בארכיונים, במוזאונים ובמאגרי מידע אחרים, לצד מיומנות לניתוח מידע והמקורות.

היסטוריה על פני כל הגלובוס ומכל זווית

סטודנטים וסטודנטיות הממשיכים לתארים מתקדמים, תואר שני בהיסטוריה ודוקטורט בהיסטוריה, יוכלו להעמיק את התמחותם, לשכלל את המיומנויות הביקורתיות והאנליטיות שלהם בליווי אישי וצמוד של אנשי הסגל. הם יתוודעו לשיטות ולתאוריות מחקר בין־תחומיות, יישמו אותן בכתיבת עבודות מחקר עצמאיות וישפרו את ההבעה בכתב ובעל־פה, לרבות הרצאה בפני קהל.

תחומי המומחיות המגוונים של סגל המחלקה מאפשרים לנו להציע ענפי התמחות מגוונים, ובהם בין היתר, תוכנית ייחודית באקדמיה הישראלית: תוכנית משולבת לתואר ראשון במשפטים ולתואר שני בהיסטוריה כללית. לצד אלו אנו ממליצים על נושאי מחקר נוספים: היסטוריה של ברית המועצות ומדינות מזרח אירופה, היסטוריה של המלחמה הקרה; הגות פוליטית בגרמניה מסוף המאה ה־18; נאציזם ומחנות הריכוז; האימפריה העות'מאנית והרפובליקה התורכית, אנטישמיות בתורכיה; היסטוריה אירופית במאה ה־20 בדגש על בריטניה ואיטליה; היסטוריה תרבותית של ימי הביניים, יהודים ונוצרים באירופה הלטינית, היסטוריה חברתית וכלכלית של ארצות השפלה; היסטוריה של נשים; מגדר ואלכוהוליזם בהיסטוריה האמריקנית; הנשיאות האמריקנית; היסטוריה של ״שוליים חברתיים״; מגיה וכישוף; תולדות המלווים בריבית; המעצמות הגדולות והמזרח התיכון; תפיסות גאוגרפיות ביוון וברומא והנרטיב הגאוגרפי העתיק; מחשבה צבאית מערבית, גרילה וטרור; היסטוריה של מדיניות החוץ האמריקנית, היסטוריה צבאית אמריקנית; גאו־פוליטיקה וגאו־אסטרטגיה; ההיבטים ההיסטוריים של יצירות בפילוסופיה העתיקה; היסטוריה תרבותית של הממלכות הברבריות במערב; תהליכי שלום בין נוצרים למוסלמים בזמן מסעי הצלב; דיפלומטיה ותקשורת לא־מילולית; יישום מושג הלימוד היהודי בקהילות מודרניות; היסטוריה אינטלקטואלית של יוון העתיקה ועוד.

הבוגרים והבוגרות שלנו מבוקשים בתקשורת ובמגזר העסקי, בשירות הציבורי ובדיפלומטיה, במערכת החינוך ובתחומי מקצוע אחרים. נוסף על המצוינות האקדמית, הם מביאים עמם את הרוח המיוחדת שספגו במחלקה שלנו, שבה אתגר, העמקה וחוויה שלובים יחד.

אנו מזמינים אותך להתרשם מהאווירה ומשלל הפעילויות בעמוד הפייסבוק שלנו.

למידע נוסף על לימודים במסלולים השונים של המחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר-אילן צרו קשר כעת דרך עמוד צור קשר או חייגו 03-5318390