ללמוד על האימפריה הרומית במסגרת תואר בבר-אילן

בשיאה, האימפריה הרומית השתרעה מסקוטלנד ועד לסוריה; היא כבשה שטחים נרחבים באירופה, במזרח התיכון ובצפון אפריקה ושלטה כמחצית מילניום, מהמאה ה-1 לפני הספירה ועד לנפילתה, בשנת 476 לספירה. על אף שעלייתה של האימפריה הרומית, המכונה גם הקיסרות הרומית, החלה בעת העתיקה, היא עדיין נוכחת מאד גם בחיים המודרניים – במוסדות ובפוליטיקה (מודל הסנאט והרפובליקה), באדריכלות העכשווית, באמנות, בספרות ואפילו במשחקי מחשב.

על עלייתה ונפילתה של האימפריה הרומית ניתן ללמוד במסגרת מסלולי התואר השונים במחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר-אילן, כך שאם תקופה זו מעניינת אתכם ואתכן, תוכלו ללמוד על אודותיה של הקיסרות הרומית במסגרת תואר ראשון בהיסטוריה, או לחקור אותה במסגרת תארים מתקדמים - תואר שני בהיסטוריה ודוקטורט בהיסטוריה. כל זאת, לצד רכישת ידע אקדמי מוצק ונרחב בסוגיות היסטוריות מרתקות נוספות, ובכללן: האימפריות הקדומות, העת העתיקה, ימי הביניים, העת החדשה, עבדות, מלחמת האזרחים האמריקנית, המהפכה הצרפתית, נאציזם והשואה ועד לעידן המודרני של המאה ה-21.

למתעניינים ולמתעניינות המבקשים להעמיק את הידע על האימפריה הרומית במסגרת אקדמית בבר-אילן - צרו עימנו קשר דרך עמוד צור קשר, ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.

לימודי ההיסטוריה של הקיסרות הרומית, מראשיתה ועד להתמוטטות האימפריה הרומית 

במהלך לימודי ההיסטוריה של האימפריה הרומית נבחן אותה ממספר נקודות מבט; נתחיל ברומא, שהיתה מרכזה של האימפריה. נדון בהקמתה של הרפובליקה, באצולה החדשה ובמלחמה בין המעמדות, ונלמד על המנגנונים השלטוניים, הכלכליים, המשפטיים והצבאיים שאפשרו את התפשטות האימפריאליזם, לרבות: אסיפות העם, הסנאט, המלחמות הפוניות הראשונה והשנייה, הפרובינקיות הרומיות ועוד. נכיר מקרוב את הכוחות התרבותיים שעיצבו את המשמעות של להיות "רומי" ואת הנרטיבים השונים שיצרו את סיפורה של האימפריה.

בלימודי ההיסטוריה של האימפריה הרומית ניתן דגש מיוחד על הקיסרים שעיצבו את העיר רומא ואת הקהילה שחיה בתוכה. בנוסף, נבחן את המרחב האיטלקי הכולל ונעמוד על מאפייני המשטר ומקורות כוחו. נבדוק את המנגנונים השונים שאפשרו ניהול ושליטה במרחבי האימפריה , את תפקיד הצבא, את אופיו של השלטון המקומי (למשל, המגיסטראטים) ואת חשיבותן של הערים כמרכזי  ניהול וסמכות. עוד נראה, כיצד כלכלת האימפריה אפשרה חיבור בין חלקיה המרוחקים והשונים והביאה לשגשוג חמרי. נבחן סוגיות של דת, זהות, תרבות וגיוון, ונסקור את   מורשתה של האימפריה ;נראה כיצד היא הגיבה לפלישות הברבריות, איך פעלה בעת משברים כלכליים, וכיצד הטביעה את חותמה על עולם המודרני.

קורסים נבחרים בנושא האימפריה הרומית במחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן:

בין הקורסים הנלמדים במחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן בנושא האימפריה הרומית, ניתן למנות את הבאים:

  • מבוא לתולדות רומא: מהתחלות לרפובליקה בשיאה / פרופ' יוסף ליברזון
  • מבוא לתולדות רומא: מרפובליקה לקיסרות / פרופ' יוסף ליברזון
  • Diplomacy and the Mediterranean: foreign affairs from Rome to the Carolingians / ד"ר יניב פוקס
  • ועוד.

*** רשימת הקורסים עשויה להשתנות מעת לעת - מומלץ להתעדכן באתר המחלקה.

יתרונות: לימודי תואר במחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר-אילן

המחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן מציעה מגוון רחב של תוכניות לימודים שיש בהן עושר תיאורטי ומחקרי באווירה נעימה ודינמית, המלווה בשיטות לימוד עדכניות. סטודנטים וסטודנטיות המתעניינים באימפריה הרומית כנושא לימודי ו/או מחקרי, ילמדו את ההיסטוריה של רומא העתיקה בכללה, לרבות היסטוריה של העולם המערבי ושל חלקים נוספים ברחבי העולם.

היחס האישי והליווי הצמוד, המרצים המובילים והחשיפה למקורות היסטוריים אותנטיים – כל אלו הופכים את הלימודים במחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן למעמיקים ומקיפים, ופותחים דלת לחקר העבר המאפשר להבין טוב יותר את המציאות המורכבת של ההווה והעתיד.

למתעניינים ולמתעניינות המבקשים להעמיק את הידע על האימפריה הרומית במסגרת אקדמית בבר-אילן - צרו עימנו קשר דרך עמוד צור קשר, ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם.