תואר שני בהיסטוריה כללית: לנתח את העבר כדי לבנות את ההווה

שלום לך,

אני שמח על התעניינותך בלימודי תואר שני בהיסטוריה כללית באוניברסיטת בר־אילן.

ללימודי תואר שני בהיסטוריה מטרה כפולה: להמשיך ולהעמיק בנושאים ממגוון התחומים הנלמדים במחלקה להיסטוריה כללית, ולשכלל את המיומנויות הביקורתיות והאנליטיות באמצעות התוודעות למתודולוגיות ולתאוריות מחקריות בין־תחומיות והתנסות מעשית ביישומן בכתיבת עבודת מחקר עצמאית.

לימודי תואר שני בהיסטוריה נלמדים בשני מסלולים: תואר שני בהיסטוריה עם תזה (מסלול מחקרי) ותואר שני בהיסטוריה ללא תזה (מסלול עיוני). בין שבחרת במסלול הראשון או השני, כדאי לדעת מהם היתרונות של המחלקה בהכשרת מוסמכים ומוסמכות, ומהו המידע הדרוש לבחירה במסלול המתאים לך.   

תנאי הסף לקבלה לתואר שני בהיסטוריה

  • תואר ראשון בציון 76 לפחות מאוניברסיטת בר־אילן או מכל אוניברסיטה מוכרת אחרת בארץ או בעולם

לנוחותך קישורים להורדת טופסי מעקב שיאפשרו לך לבדוק עמידה בחובות הנדרשות וצבירת נקודות הזכות הנדרשות. לתשומת לבך, הטפסים אינם מתייחסים לחובות קורסי יסוד ביהדות ולחובת לימודי האנגלית. 

להרשמה ללימודי תואר שני בהיסטוריה באוניברסיטת בר־אילן או לקבלת מידע נוסף על המסלולים השונים ועל התוכניות המיוחדות לתואר שני בהיסטוריה צרו קשר כעת דרך עמוד יצירת קשר או חייגו 03-5318390

דרישות המחלקה ללימודי תואר שני בהיסטוריה עם תזה – המסלול המחקרי

  1. השתתפות בסמינר היסטוריה והיסטוריוגרפיה, חובה בשנה א'
  2. ארבעה קורסים וסמינר אחד בהיקף של 14 ש"ש, לפריסה בשנות הלימוד על פי בחירתך
  3. שפה זרה נוספת (ללא נ"ז), לפריסה בשנות הלימוד על פי בחירתך 
  4. השתתפות שבועית בפורום תלמידי המחקר של המחלקה
  5. הגשת עבודת גמר (תזה) בתחום ההתמחות

חברי וחברות הסגל שלנו רותמים את ניסיונם ואת יכולותיהם כדי להדריך את הסטודנטים והסטודנטיות בכתיבת העבודות הסמינריונית ובכתיבת עבודת התזה. הם ילוו אותך במסירות ויכוונו אותך במשך כל שנות הלימודים.

תחומי המומחיות המגוונים של סגל המחלקה, מאפשרים לנו להציע ענפי התמחות שונים לתואר שני בהיסטוריה עם תזה. הבחירה בהתמחות שמעניינת אותך וההתמקדות בכתיבת תזה בנושא שמעסיק אותך וקרוב ללבך – יסייעו לך להשלים את התואר בהצלחה, ולא פחות חשוב – ליהנות מהדרך.

המשלימים בהצלחה תואר שני בהיסטוריה עם תזה מוזמנים להמשיך במסע האקדמי ללימודי תואר שלישי בהיסטוריה במחלקה להיסטוריה כללית. 

דרישות המחלקה בלימודים לתואר שני בהיסטוריה ללא תזה – המסלול העיוני

  1. השתתפות בסמינר היסטוריה והיסטוריוגרפיה, חובה בשנה א'
  2. שישה קורסים ושני סמינרים בהיקף של 18 ש"ש, לפריסה בשנות הלימוד על פי בחירתך

מסלול זה כולל גם תוכנית מורים.

אפיק לימודים זה מאפשר גם לאנשים עסוקים מאוד, ולאלה שאינם מעוניינים לכתוב עבודת מחקר גדולה, להמשיך ולהרחיב את אופקיהם. הם לומדים לשכלל את החשיבה ואת כישורי הכתיבה האקדמיים שלהם, נהנים מהיתרונות הטמונים בלימודי תואר שני בהיסטוריה ומתרומתם להתפתחות האישית והמקצועית.

להרשמה ללימודי תואר שני בהיסטוריה באוניברסיטת בר־אילן או לקבלת מידע נוסף על תואר שני בהיסטוריה צרו קשר כעת דרך עמוד יצירת קשר או חייגו 03-5318390

עושר של התמחויות לתואר שני בהיסטוריה

המרצים והמרצות שלנו, האמונים על הקורסים הנלמדים בתואר השני בהיסטוריה, מביאים עמם מומחיות בתחומי מחקר מגוונים מאוד ומיישמים שיטות לימוד ומחקר מתקדמות להבנת ההיסטוריה האנושית. בקורסים לתואר שני בהיסטוריה אנו מקפידים על החלת מתודולוגיות פרשניות, אשר באמצעותן אנו לומדים לזהות תהליכי שינוי והתפתחות מתמשכת, דפוסים היסטוריים דומים ומהלכים מהפכניים, כפי שהם עולים מהמקורות הראשוניים ומהפרשנות הניתנת להם. אוצרות הידע הארכיוני וממצאים חומריים מספקים חוויה מוחשית וצוהר של ממש לחברות ולתרבויות מזמנים קודמים. במהלך הלימודים תקנה לך ניסיון בחיפוש מידע בארכיונים, במוזאונים ובמאגרי מידע אחרים, וכן מיומנות בניתוח מקורות מהעבר.

תחומי המחקר שבהם עוסק הסגל שלנו:  

היסטוריה של ברית המועצות ומדינות מזרח אירופה והיסטוריה של המלחמה הקרה; הגות פוליטית בגרמניה מסוף המאה ה־18; נאציזם ומחנות הריכוז; האימפריה העות'מאנית והרפובליקה התורכית, אנטישמיות בתורכיה; היסטוריה אירופאית במאה ה־20 בדגש על בריטניה ואיטליה; היסטוריה תרבותית של ימי הביניים, יהודים ונוצרים באירופה הלטינית, היסטוריה חברתית וכלכלית של ארצות השפלה, פרשנות תנ"ך נוצרית בימי הביניים; היסטוריה של הנשים; נשים בארגונים בארה"ב; מגדר ואלכוהוליזם בהיסטוריה האמריקנית; הנשיאות האמריקנית; היסטוריה של הדת הפרוטסטנטית; היסטוריה של ״שוליים חברתיים״: מגיה וכישוף, תולדות המלווים בריבית; המעצמות הגדולות והמזרח התיכון; תפיסות גאוגרפיות ביוון וברומא והנרטיב הגאוגרפי העתיק; מחשבה צבאית מערבית, גרילה וטרור; היסטוריה של מדיניות החוץ האמריקנית, היסטוריה צבאית אמריקנית; גאו־פוליטיקה וגאו־אסטרטגיה; ההיבטים ההיסטוריים של יצירות בפילוסופיה העתיקה; היסטוריה תרבותית של הממלכות הברבריות במערב; תהליכי שלום בין נוצרים למוסלמים בזמן מסעי הצלב. מחוות של שלום, דיפלומטיה ותקשורת לא־מילולית; "לימוד" – יישום מושג הלימוד היהודי בקהילות מודרניות; היסטוריה אינטלקטואלית של יוון העתיקה ועוד.

תוכניות מובנות וייחודיות לתואר שני בהיסטוריה

תוכנית משולבת לתואר ראשון במשפטים ולתואר שני בהיסטוריה

שילוב לימודי היסטוריה ומשפטים הוא נדבך מרכזי בהבנת התפתחות מערכת המשפט. היסטוריה כללית היא מקור עשיר לגילוי ראשיתה של מערכת המשפט, התפתחות מערכות החוקים והצדק בחברות שונות ובזמנים משתנים. פסקי דין היסטוריים מלמדים אותנו לא רק על ההיסטוריה של מערכת המשפט, אלא גם על יחסי הכח בחברה ועל הקודים המוסריים שהתקיימו בה. בקיאות במלחמות שהתרחשו ביבשת אירופה ובמאבקים על מרחבי שליטה מסייעים לנו להבין את צמיחתה של מערכת החוק הבין־לאומי, חוקי המלחמה, אמנות השבי, היחס לפליטים ועוד. ההיכרות המעמיקה עם העבר ומיומנויות החשיבה ההיסטורית מקנים כלים אנליטיים ומספקים יתרונות משמעותיים למי שיבחר לעסוק בתחום הפרקטיקה המשפטית.

מסלולים משולבים למשפטים ולהיסטוריה קיימים בכל האוניברסיטאות בארה"ב ועתה נחנך מסלול כזה גם באוניברסיטת בר־אילן. את המסלול המשולב לתואר ראשון במשפטים ולתואר שני בהיסטוריה ללא תזה אפשר להשלים בארבע שנות לימוד. את הלימודים במסלול המשולב לתואר ראשון במשפטים ולתואר שני בהיסטוריה עם תזה אפשר לפרוס על פני חמש שנים.

למידע נוסף ולתנאי הקבלה וההרשמה לתוכנית זו היכנסו לקישור: תוכנית משולבת לתואר ראשון במשפטים ולתואר שני בהיסטוריה.

המוסמכים והמוסמכות שלנו, בשני המסלולים ובכל התוכניות לתואר שני בהיסטוריה, מבוקשים מאוד בתקשורת ובמגזר העסקי, בשירות הציבורי ובדיפלומטיה, במערכת החינוך ובתחומי מקצוע אחרים. נוסף על המצוינות האקדמית, הם מביאים עמם את הרוח המיוחדת שספגו במחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר־אילן, שבה אתגר, העמקה וחוויה שלובים יחד.

אני מאחל לך הצלחה בכל מסלול ותוכנית שבהם תבחר להתמחות בתואר השני בהיסטוריה ומזמין אותך לפנות אלינו בכל שאלה.

להתראות ובהצלחה,

פרופ' דב סטוצ'ינסקי

ראש המחלקה להיסטוריה כללית

להרשמה ללימודי תואר שני בהיסטוריה באוניברסיטת בר־אילן או לקבלת מידע נוסף על המסלולים השונים ועל התוכניות המיוחדות לתואר שני בהיסטוריה צרו קשר כעת דרך עמוד יצירת קשר או חייגו 03-5318390