נשים בהיסטוריה: ללמוד על מעמד האישה בהיסטוריה במסגרת תואר בבר-אילן

עד לא מזמן סיפוריהן של נשים בהיסטוריה (היא-סטוריה, Herstory) הוגבלו, נזנחו או הושמטו מדפי ההיסטוריה. יש שיאמרו שהדבר נעשה באופן שיטתי, מכוון ויזום על מנת לשמר את הסטטוס-קוו הפטריארכלי ולהנציח את ההגמוניה הגברית. ואכן, אין זה סוד שרוב ההיסטוריה נכתבה על ידי גברים, שולבו בה בעיקר סיפורים על אודות חייהם של גברים, והיא גם הוצגה מנקודת מבט גברית (His-story). זאת, למרות שנשים תמיד עשו היסטוריה ולקחו מאז ומעולם חלק משמעותי בעיצוב ההיסטוריה האנושית-  הן מבחינה מדינית, כלכלית ופוליטית, והן בהקשרים תרבותיים, מדעיים, דתיים וחברתיים. בעשורים האחרונים, בעקבות שינויי עומק תפיסתיים במעמד האישה והתפשטותה של התנועה הפמיניסטית, החלו להתהוות גישות חדשות לחקר ההיסטוריה על כל רבדיה - גישות המייעדות מקום של כבוד גם לנשים בהיסטוריה, לחקר זהות נשית ומגדר, ולבחינת אירועים היסטוריים בפריזמה נשית ופמיניסטית.

אם מקומה של האישה בהיסטוריה מעניין אתכם, אם אתם רוצים להכיר מקרוב נשים בהיסטוריה וללמוד על אירועים מכוננים שנשים נמצאות במרכזם, כדאי לדעת שהמחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר-אילן מציעה מגוון קורסים בתואר ראשון בהיסטוריה, העוסקים בנושאים מרתקים המתמקדים בנשים, בזהות ובמגדר לאורך ההיסטוריה,. כמו כן, במסגרת המחלקה ניתן לחקור לעומק נושאים אלו במסלולי תואר שני בהיסטוריה ובמסגרת תואר שלישי בהיסטוריה. לצד קורסים בנושא מעמד האישה, מגדר, זהות ונשים בהיסטוריה לומדים הסטודנטים והסטודנטיות במחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן עוד שפע של קורסים מעניינים:  החל מהעת העתיקה, דרך ימי הביניים ועד העת החדשה והמודרנית. בוגרי ובוגרות המחלקה להיסטוריה כללית יוצאים עם ידע אקדמי נרחב, מיומנויות מתקדמות כגון חשיבה ביקורתית ואנליטית, ובסך הכל הם מצוידים בסט של כלים שניתן ליישמם בכל תחום, תוך אפשרות להמשיך ללימודים מתקדמים.

ללמוד על נשים בהיסטוריה ועל מעמד האישה בהיסטוריה כחלק מתואר בבר-אילן: למידע נוסף ולהרשמה, צרו קשר דרך עמוד צור קשר, ונציגי המחלקה להיסטוריה כללית יחזרו אליכם בהקדם.

לימודי נשים בהיסטוריה ומעמד האישה בהיסטוריה במחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן

במהלך לימודי קורסים בנושאי נשים ומעמד האישה בהיסטוריה נכיר מושגי יסוד, כגון: נשיות, משפחה, פטריארכיה, מטריארכיה, ניכוס מחדש ועוד. נלמד על נשים ומגדר בהיבטים בין-תרבותיים, חברתיים וזהותיים מנקודות מבט של הדיסציפלינה ההיסטורית. נראה כיצד חייהן של נשים עוצבו לאורך ההיסטוריה במקומות שונים בעולם ובתקופות מגוונות, בין השאר כחלק מקטגוריות של  מעמד חברתי, לאום, אתניות וגזע, פוליטיקה, דת ותרבות. נבדוק זאת באמצעות ניתוח טקסטים היסטוריים, ספרות נשית, לרבות ספרות פמיניסטית עדכנית. נדון גם בסוגיות של שוויון חלוקתי, זכויות נשים וצדק חברתי, במהפכה הפמיניסטית על גליה השונים, בהגות הנשית ובביקורת הפמיניסטית, ונראה אילו כלים פרשניים חדשים הם מספקים לצורך הבנה מחודשת של העבר. נבחן את מעמדן ותרומתן של נשים במיתוסים, במוסדות המלוכה, באימפריות, במהפכות היסטוריות, בעידן הנאורות, בעת מלחמות, בעידן הלאומיות והגלובליזציה. כל זאת, במקביל לבחינת תולדות מעמדה ותפקידה של האישה במשפחה ובמשק הבית.

דוגמה לקורסים בנושא מעמד האישה ונשים בהיסטוריה במחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן:

  • דת, מגדר ואתנוס - זהות בשלהי העת העתיקה ובימי הביניים המתקדמים / ד"ר יניב פוקס
  • גאווה ודעות קדומות: נשים ומגדר במאה ה-19 הארוכה / ד"ר הילדה נסימי
  • ההיסטוריה של התנועה הפמיניסטית בארה''ב, מהמלחמה על זכות הבחירה ועד לתנועת ה  METOO# -/ ד"ר פנינה לוי
  • שאלה של אקטיביזם / ד"ר פנינה לוי
  • בית המגורים, המשפחה ומשק הבית בעת העתיקה: ארץ ישראל בתקופת הברזל כמקרה בוחן / פרופ' אבי פאוסט
  • ועוד.

*** רשימת הקורסים עשויה להשתנות מעת לעת - מומלץ להתעדכן באתר המחלקה.

ללמוד על נשים בהיסטוריה ועל מעמד האישה בהיסטוריה כחלק מתואר בבר-אילן: למידע נוסף ולהרשמה, צרו קשר דרך עמוד צור קשר, ונציגי המחלקה להיסטוריה כללית יחזרו אליכם בהקדם.