העת העתיקה - קורסים נבחרים במחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן

לא ניתן להבין את האנושות מבלי להכיר את העת העתיקה - מורשתה, הגותה ותרבותה של העת זו נוכחים בחיינו א עד היום. ראשיתה של התקופה עם התפשטותה של תרבות יוון וסיומה עם נפילתה של האימפריה הרומית והתרחבות מרחב ההשפעה של הנצרות. העת העתיקה הניחה את התשתית והיסודות לתרבות המערב; החל מרעיון הדמוקרטיה, הולדת האקדמיה, המדעים והמשחקים האולימפיים ועד למיתולוגיה, דת ואמנות. העת העתיקה הייתה תקופה עתירת תמורות ולימודיה כוללים התייחסות לכמה וכמה מרחבים פוליטיים-תרבותיים, כמו למשל היווני, הרומי, הפרסי, הביזנטי והאסיאתי-ים תיכוני.

ללמוד על העת העתיקה כחלק מתואר בהיסטוריה כללית בבר-אילן

אם אתם מתעניינים בהיסטוריה של העת העתיקה ומוקסמים מיוון הקלאסית, מהרפובליקה או מהקיסרות הרומית, מדתות עתיקות ומההיסטוריה של המדע, אז כדאי לדעת שהמחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר-אילן מציעה מגוון קורסים במסלולי תואר ראשון, שני ושלישי, המאפשרים ללמוד ולחקור את העת העתיקה.

במחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן אנו מאמצים גישה בין תחומית להבנה וחקר העת העתיקה בדגש על הכרת ציוויליזציות קדומות. במהלך התואר תלמדו על ההיסטוריה של העת העתיקה מכל צדדיה ועל שלל היבטיה: התרבותיים, החברתיים, האמנותיים, המגדריים וגם אלו המדעיים. תפגשו בעושר מחקרי ותיאורטי, תנתחו מקורות כתובים, תפתחו מחשבה אנליטית וביקורתית ותיהנו מחוויית למידה מעמיקה.

לצד לימודי העת העתיקה, לומדים הסטודנטים והסטודנטיות במסלולי התואר במחלקה להיסטוריה כללית גם על ימי הביניים, על העת החדשה ועל ההיסטוריה של העידן המודרני. הם רוכשים ידע, מיומנויות וכלים לחקור את אירועי העבר מנקודת מבט ייחודית.

מתעניינים או מתעניינות בתקופת העת העתיקה? - תוכלו ללמוד על אודותיה בבר-אילן במגוון קורסים אקדמיים כחלק מתואר בהיסטוריה כללית: למידע נוסף צרו עמנו קשר עוד היום דרך עמוד צור קשר ונחזור אליכם בהקדם.

קורסים נבחרים בנושא העת העתיקה במחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן

בין הקורסים הנלמדים במחלקה להיסטוריה כללית בבר-אילן בנושא העת העתיקה והתרבויות הקדומות, ניתן למנות בין היתר את הבאים:

 • בית המגורים, המשפחה ומשק הבית בעת העתיקה: ארץ ישראל בתקופת הברזל כמקרה בוחן / פרופ' אבי פאוסט
 • ממעצמות עולמיות לממלכות לאומיות: הלבנט משלבי תקופת הברונזה ועד לתקופת הברזל ב' / פרופ' אבי פאוסט
 • אלכסנדר הגדול והממלכות ההלניסטיות / פרופ' יוסף ליברזון
 • מממלכות לאומיות לפרובינציות אימפריאליות: הלבנט מהמאה השמינית לפנה"ס ועד כיבוש אלכסנדר הגדול / פרופ' אבי פאוסט
 • דת, פולחן ואלים בהגות היוונית / פרופ' יוסף ליברזון
 • הדמוקרטיה האתונאית: הגות ותהליכים חברתיים / פרופ' יוסף ליברזון
 • מבוא לתרבות יוון: מהתחלות לפוליס / פרופ' יוסף ליברזון
 • מבוא לתרבות יוון: מלחמה ושלום ביוון /  פרופ' יוסף ליברזון
 • קריאת מחזות בהקשרם ההיסטורי / פרופ׳ דניאלה דווק
 • מלחמה ושלום ביוון / פרופ׳ דניאלה דווק

*** תכנית הקורסים משתנה מעת לעת בהתאם להחלטת סגל המחלקה, ומומלץ להתעדכן באופן תקופתי באתר המחלקה.

מעמיקים את הלמידה על העת העתיקה במגוון תכניות לתואר בהיסטוריה כללית בבר-אילן

המחלקה להיסטוריה כללית באוניברסיטת בר-אילן מציעה מגוון מסלולי תואר, בהם ניתן ללמוד ולחקור את תקופת העת העתיקה:

 • תואר ראשון בהיסטוריה (BA) – ניתן ללמוד מגוון רחב של קורסים בתחומי העת העתיקה במסגרת לימודי תואר ראשון בהיסטוריה, הן במסלול המורחב בהיסטוריה והן במסלול הדו-חוגי לא-מובנה ובמסלול דו-חוגי מובנה.
 • תואר שני בהיסטוריה (MA) – בוגרי תואר ראשון העומדים בתנאי הקבלה של המחלקה יכולים להמשיך את לימודיהם ולהעמיק את הידע שלהם בתקופת העת העתיקה בתוכניות תואר שני בהיסטוריה, במסלול לבחירתם: תואר שני מחקרי עם תזה או תואר שני עיוני ללא תזה.
 • תואר שלישי בהיסטוריה (PhD) – בוגרי תואר שני במסלול המחקרי (עם תזה) העומדים בתנאי הקבלה של המחלקה ומעוניינים להמשיך ולחקור את תקופת העת העתיקה בדוקטורט יכולים להמשיך ללימודי תואר שלישי בהיסטוריה.

אם העת העתיקה מרתקת אתכן ואתכם – תוכלו להעמיק וללמוד על אודותיה בבר-אילן במגוון קורסים אקדמיים כחלק מתואר בהיסטוריה כללית: למידע נוסף צרו עמנו קשר עוד היום דרך עמוד צור קשר ונחזור אליכם בהקדם.