תוכנית מדע והלכה

תכנית 'מדע והלכה' לתארים מתקדמים

בעידן של התרחבות תחומי המדע והמחקר, במקביל להתפתחות המחשבה ההלכתית, עולה ושב הצורך לעמוד על המתח הקיים בנקודות המפגש של עולם המדע וההלכה. סוגיות מורכבות כדוגמת רפואה על פי ההלכה, גנטיקה לעומת בחירה חופשית, שימוש בחשמל בשבת, פיזיקה כהסבר לבריאת העולם, ועוד, מחייבות בחינה רחבה ושיטתית, במטרה למצוא מענה לסימני השאלה הרבים שמתעוררים סביב העיסוק המדעי-ההלכתי. לשם כך, נוסדה תכנית "מדע והלכה", המתקיימת בחסות המחלקה להיסטוריה כללית. תכנית זו, מבקשת להעניק לבוגריה, בעלי התארים המתקדמים, ארגז כלים ייחודי ופרקטי, אשר בעזרתו יוכלו לגשר בין מדע להלכה בחיי היומיום מחד, ומאידך למלא את החסר בתחום זה מאידך. 

התכנית למדע והלכה ממוקמת בפקולטה למדעי הרוח ומקיימת לימודים מחקריים ועיוניים לתארים מתקדמים בנושאים כמו: רפואה והלכה, פיזיקה ויהדות, כימיה וכשרות וכד' וזאת ברמה ההולמת לימודים אקדמיים.

להרשמה או למידע נוסף על אודות תכנית מדע והלכה באוניברסיטת בר-אילן, אנו מזמינים אותך לפנות אלינו באמצעות עמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318390

מטרת הלימודים בתכנית מדע והלכה:

  1. חקר המאפיינים ויחסי הגומלין שבין החשיבה המדעית לחשיבה ההלכתית.
  2. הקניית ידע ודרכי הוראה של סוגיות הלכתיות הקשורות לעולם מדעי הטבע והמדעים המדויקים כפי שהם נידונות בספרות ההלכה לדורותיה, עם דגש על הפסיקות בעשורים האחרונים.
  3. טיפוח המחקר בתחומים בהם ההלכה והמדע משיקים זה לזה, במטרה לקדם את האינטגרציה של המקצועות הללו לתועלת החברה הישראלית ותרבותה.
  4. הכשרת אישי מדע, הלכה,  מנהל והנהגה מהארץ ומחו"ל, על מנת לאפשר להם להכיר, לתפקד, לנהל ולהנהיג  סביבה בה המערכות ההלכתיות המדעיות שלובות זו בזו.
  5. הרחבה והעמקה של הידע המדעי בקרב רמי"ם ומורים/ות למקצועות היהדות במטרה להביאם להכרה מקרוב של הזויות המדעיות של נושאי ההלכה בעידן המודרני. הדגש מושם על תחומים בהם יש חובה להכיר היטב את הרכיבים המדעיים על מנת לחוות דעה בתחום ההלכתי הרלוונטי.
  6. חקר תולדות האינטגרציה שבין מדע להלכה בתחומי הדעת השונים.
  7. הכרת עולם ההלכה הרלוונטי למדע עבור מדענים וחוקרים.

 

דרישות קבלה ללימודי מדע והלכה:

תואר ראשון בממוצע של 80 ומעלה.  

** לבעלי תואר ראשון במדעים מדויקים נדרש ממוצע של 76 ומעלה. 

 

התוכנית מיועדת לכל אדם בעל רצון להרחבת אופקים, חילוני כדתי. הדרישה העיקרית היא להיות אדם שאוהב ללמוד ולהתפתח בכיוונים חדשים ומרתקים.

להרשמה או למידע נוסף על אודות תכנית מדע והלכה באוניברסיטת בר-אילן, אנו מזמינים אותך לפנות אלינו באמצעות עמוד צור קשר או בטלפון: 03-5318390

הרב הראשי לירושלים הרה''ג אריה שטרן עם תלמידי קורס 'התמודדות היהדות עם סוגיות מדעיות במרוצת הדורות'

הרב הראשי לירושלים הרה''ג אריה שטרן עם תלמידי קורס 'התמודדות היהדות עם סוגיות מדעיות במרוצת הדורות'